Eurovision’da İsrail protestosu: Sanatçının performansı “Özgür Filistin” tezahüratlarıyla bastırıldı

T24 Dış Haberler

Eurovision 2024’te İsrail’i temsil eden sanatçı Eden Golan‘ın performansı esnasında yuhalama sesleri yükseldi. X’te yayınlanan görüntülerde, şarkıcının performansının “Özgür Filistin” tezahüratlarıyla bastırıldığı görüldü. 

Bir X kullanıcısı, mekandaki atmosferi “korkunç” olarak nitelendirerek ve gerginliği hissedebildiğini  söylerken. Birçok X kullanıcısı, yüksek sesle yuhalayan kalabalığın videolarını paylaştı.

Al Jazeera’nin elde ettiği rakamlara göre Hamas’a karşı yürütülen savaş Filistin’de 35 binden fazla kişinin ölümüne ve Gazze’de 77 bin kişinin yaralanmasına neden oldu. Kalıcı bir ateşkes için devam eden çağrılar arasında birçok kişi Avrupa Yayın Birliği’nin İsrail’in şarkı yarışmasına katılmasına izin verme kararına karşı çıktı. 

Sosyal medyada paylaşılan videolar, “Malmö’de öfkeli seslerin İsrail’in performansını neredeyse tamamen bastırması bu muhalefeti açıkça ortaya koydu” yorumlarına neden oldu. 

Bir kullanıcı, Golan’ın performansı sırasında yuhalama ve slogan atmaları nedeniyle güvenliğin kendilerini dışarı atmakla tehdit ettiğini iddia etti.

Pek çok kişi, özellikle şarkı girişinin önemli bir kısmının Filistin karşıtı olarak algılanabilecek sözler içerdiğini öne sürerek İsrail’in katılımını protesto etmek amacıyla yarışmanın boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Şarkının sözleri, propaganda yaydığı ve siyasi mesaj içerdiği yönündeki suçlamalara yol açtı. Öfkeli tepkilerin ardından İsrail şarkı sözlerini değiştirmeyi kabul etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir