Berberlerin Tatil Günü Belli Oldu!

Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonları için ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olma uygulamasını başlatma kararı aldı, bu da 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerdeki berberler, artık pazar günleri müşteri kabul etmeyeceklerini duyurdu.

İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, Bakanlığın duyarlı yaklaşımıyla bu düzenlemenin yasal zemine oturduğunu belirtti. Esnafın büyük çoğunluğunun pazar gününün hafta tatili olmasını istediğini ifade eden Akyüz, yeni düzenlemenin esnafa dinlenme ve aileyle daha fazla zaman geçirme fırsatı sağlayacağını vurguladı.

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara da, pazar günleri kapalı olmanın esnaf için uzun süredir beklenen bir düzenleme olduğunu belirtti. Bakanlık düzenlemesiyle haksız rekabetin önüne geçildiğini ve berberlerin artık daha adil koşullarda çalışabileceğini söyledi. Kara, berberlerin haftanın altı günü çalışacaklarını ve bu düzenlemeyle daha verimli olacaklarını dile getirdi.

Kara da kentte bulunan berberlerin artık pazar günleri çalışmayacağını bildirerek, “Bu kararı berberler olarak bekliyorduk. Aslında çoğu berber pazar günler kapatıyordu ancak herkes bu kurala uymayınca kapatanlar da açmak zorunda kalabiliyordu. Bakanlığın düzenlemesiyle haksız rekabet ortadan kalmış oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir