Beklenen Gün Geldi! Emekliye Temmuz Zammı İçin Oranlar Netleşiyor: İşte Yeni Maaş Tablosu

Milyonlarca memur ve emekli, maaşlarına yapılacak zam oranını merakla bekliyor. İlk dört ay için enflasyon oranı yüzde 18,72 olarak açıklanmıştı. Mayıs ayı enflasyonu da açıklandığında, yılın ilk beş ayına ait veriler netlik kazanacak.

Bu veriler ışığında, memur ve emeklilerin yılda iki kez aldığı toplu sözleşme zamlarına ek olarak, ilk beş aylık enflasyon farkı da belirlenmiş olacak. Mayıs enflasyonu 3 Haziran’da TÜİK tarafından açıklandığında, beş aylık enflasyon farkı kesinleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de Temmuz ayında yapılacak zamları büyük bir heyecanla bekliyor. Temmuz ayında, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kök aylıklarına ilk altı aylık enflasyon oranında zam yapılması planlanıyor. Bu artışın, taban aylıklara da yansıtılması gündemde.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ NE YÖNDE?

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nde mayıs ayı enflasyon artış beklentisi yüzde 3,04 oldu. Cari yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43,64’e geriledi.

AA Finans enflasyon beklenti anketinde nisan ayında enflasyonun yüzde 3 artacağını tahmin edildi. Yıllık enflasyonun ise yüzde 74,89’a yükseleceği öngörüldü. Ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi yüzde 43,95 oldu.

Reuters anketinde enflasyonun aylık bazda yüzde 3 artacağı beklentisi hakim durumda. Tahminlere göre yıllık enflasyon ise yüzde 74,8’e yükselecek. Katılımcıların yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,6 olarak gerçekleşti.

EMEKLİLERE ENFLASYON DARBESİ

Ocak ayında 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilen taban aylığın Temmuz zammıyla tekrar ele alınması bekleniyor. Bu kapsamda iki formül öne çıkıyor:

İlk 6 Aylık Enflasyon Oranı: Eğer bu formül uygulanırsa, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kök aylıklarındaki artış, taban aylıklara da yansıtılacak. İlk 6 aylık enflasyon oranının yüzde 25 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Bu durumda, en düşük aylık ödemesi 12 bin 500 liraya çıkacak. Kök aylığı 10 bin liranın altında olan emekliler, bu formülle 12 bin 500 lira alacak. Böylece tüm emeklilerin geliri yüzde 25 artacak. Yıllık Enflasyon Hedefi: Merkez Bankası’nın 2024 yılı enflasyon tahminine göre taban aylıkların yıllık enflasyon oranı olan yüzde 36’ya göre ayarlanması öngörülüyor.

Bu formül uygulanırsa, taban aylık 13 bin 600 liraya yükselecek ve en düşük emekli aylığı ödemesi bu tutara tamamlanacak.

ZAMLARIN UYGULAMA ŞEKLİ

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse:

Kök aylığı 9 bin lira olan bir emekli, 360 lira (%4 ek ödeme) ve 640 lira ‘5510 Ek 19’ ödemesiyle birlikte toplam 10 bin lira alıyor. Temmuz zammı yüzde 25 olursa, yeni kök aylığı 11 bin 250 lira, ek ödemesi 450 lira olacak ve toplam gelir 11 bin 700 liraya çıkacak..

Eğer taban aylık yüzde 25 artırılırsa, bu emeklinin ödemesi 12 bin 500 liraya tamamlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir